Pozdrav studentima, učenicima i svima onima koji se tako osjećaju! Sretan vam početak veljače, nama studentima ”najdražeg” mjeseca iz jednog jedinog razloga – ispitnih rokova.
Mjesec kolokvija, seminara i post blagdanske depresije je (aleluja!) iza nas. Vjerujem da ga velika većina nas smatra mjesecom koji ima 31/2 dan, svaki duži od prethodnog. Stranica mog zidnog kalendara naslova Siječanj toliko se udomaćila da sam prema njenom dizajnu počela uređivati sobu. Upalim mobitel, točno je 17:00 sati. Krećem na nadobudno iščitavanje literature i hvatanje bilježaka za seminar, i nakon dugo vremena posegnem za mobitelom koji otužno prikazuje tek 17:12. Konačno, zagrijavanje je završilo, a sad je vrijeme za igru!
Srednjoškolci, nemojte pobjeći glavom bez obzira od ovog članka. Sve vas ovo čeka, i to veoma brzo. Sigurna sam da ste čuli mitove o studentima – imaju papira u torbi i rukama količine za koju je bila potrebna sječa dvije šume, njihovim žilama teče kofein, a podočnjaci se utrkuju koji će prije doći do brade.
Ma, vjerujte mi, studiranje je puno više od toga.
Jednog dana ćete se probuditi i nećete morati svako jutro u osam sati biti u školi, spremni za šestosatno sjedenje u učionici i upijanje novih informacija iz barem pet različitih predmeta. Zamislite ovo: upišete fakultet koji želite, ulazite u ”dubine” onoga što vas istinski zanima, stječete nove prijatelje, imate nekoliko kolega koji će vas uvijek potpisati, diplomirate…
Zvuči poput sna, zar ne?
Onda obustavi sve što trenutno radiš i scrollaj dalje.
(M)učenje napamet
Jedanaesta Božja zapovijed glasi: Nikad ne uči napamet!
Ne vjerujem da sam vas šokirala ovom rečenicom, i vrapci na grani ovo odavno pjevaju. Uistinu, svi znamo da učenje napamet ne može dobiti titulu pravog učenja, ono je više nalik na kojekakvu recitaciju koja će nakon par dana odletjeti poput spomenutih vrapčića kad zahladi.
Bez osuđivanja, mnogo nas je barem jednom bilo prisiljeno učiti napamet. Zbog vremenske stiske, nerazumljivosti gradiva ili vlastite lijenosti nerijetko smo se divili sami sebi zbog učenja napamet jer smo:
- Uopće učili.
- Položili?
Dakle, za (M)učenje napamet trebat će nam:
- Pojednostavljena skripta
- Čisto i pročišćeno grlo
- Marker, premda nije nužno
Postupak
Čitajte naglas rečenice koliko god puta je to potrebno. Po vlastitom odabiru, podijelite skriptu na poglavlja ili dijelove. Ako ste u mogućnosti, poslužite se markerom. Kad dođe do konačnog pamćenja svakog sastojka, ups, svake riječi, prestanite. Sutra poslužite, oh, opet ja, izrecitirajte profesoru ili napišite u pismenom ispitu.
Brzo i jednostavno, no sve što je lijepo kratko traje. Da, aludiram na kolač i učenje napamet. Ukoliko recept/plan uspije, bit ćemo sretni što smo se uspjeli olako izvući. Nakon nekog vremena, sve će otići u zaborav. Živjet ćemo u miru, sve do jednog dana…
Studentski dani su iza nas, hura, diplomirali smo! Vrijeme je za potragu posla u struci. Konačno, dogovorimo razgovor u koji polažemo velike nade. Prštimo od samopouzdanja, znajući da smo tome dorasli. Poslodavac je zadovoljan onime što vidi na papiru, vrijeme je za razgovor. Ubrzo se počinjemo znojiti, ruke nam podrhtavaju jer uviđamo ostvarivanje naše najgore noćne more: Ne znamo ništa o struci koju smo završili. Poslodavac nas pokušava ohrabriti, vadeći kao iz rukava šale na temelju referenci naše struke, no, ništa.
Tko se ikad mogao pohvaliti da mu je baš ovako ISPAO recept?
Priprema za učenje, al’ sad stvarno
Prijavi ispit
Smijeh sveprisutnih. Nismo toliko glupi da ne prijavimo ispit! Tišina, ljudi, i to se dogodi. Ako možemo biti toliko pretrpani da zaboravimo otići na nadoknadu predavanja, zaliti cvijeće, izvaditi piletinu iz zamrzivača (sorry, mama), onda možemo zaboraviti i prijaviti ispit.
Ako se to nekom od vas i dogodi, uvijek se možete obratiti profesoru ili tajništvu, razumjet će. Ipak se potrudite da do toga ne dođe, jer, zbilja, ima nešto u onom osjećaju kad klikneš na Prijavi ispit. Obveza, eto što, da se ne lažemo.
Reci svima da moraš učiti
Čista savjest je neprocjenjiva. Kreni redom, prvo obznani cimerima/ukućanima da ćeš ubrzo krenuti s učenjem i ako ti žele dodijeliti kojekakav kućanski posao, trač ili kavu, neka to učine odmah. Carpe diem.
Ovo vrijedi i za tvoje online prijatelje, slobodno ih uputi u svoj raspored da se ne začude što ti se dogodilo jer se zelena točkica kraj tvog imena već dugo nije pojavila.
Makni taj mobitel
Dobro, rekao si svima da učiš, što je iduće? Prije svega, udubiti se u Instagram i memeove koji se ažuriraju iz minute u minutu. Nakon stalkanja svake osobe koju (ni)si upoznao, otvaranje svakog medijskog portala na Facebooku i čitanje vijesti o kojima brineš kao i o lanjskom snijegu. Na YouTubeu ti je predložena utrka tri kornjače i pas koji maše repom punih sedam minuta. Replay. Replay. Oh, zar je već završio ispitni rok?! Zbilja, makni taj mobitel, barem budi dosljedan onome što si svima rekao.
2, 3 ne 23 markera
Često će ti, čak i ako nisi vizualni tip, nekoliko markera pomoći u naumu da nešto zapamtiš jer si to lijepo, neonski označio. Pretjerivanje u markerima nikako nije dozvoljeno jer tako samo sebi odmažeš. Napravi plan, na primjer:
- crveni za najvažniji dio
- žuti za ono što treba podrobnije istražiti
- plavi za kratke definicije
Pažljivo! Lako je zaigrati se i pretvoriti svoju skriptu u Fifi i Cvjetno društvo, a onda je jedino možeš dati maloj rođakinji jer je tad iz nje nemoguće učiti. Ako nisi, javi joj da ne dolazi danas. Zapravo, neka joj netko drugi javi, ti si maknuo mobitel.
Hijerarhija potreba
Sigurno si upoznat s Maslowom i njegovom piramidom hijerarhije potreba. Glad i žeđ su primarne potrebe, a ako one nisu podmirene, ne može doći do učenja i samoostvarenja koje se nalazi na vrhu piramide. Kako bi izbjegao šetnju do kuhinje i izvlačenje na Maslowa, pomno pripremi svoje grickalice za učenje.
Izbjegavaj svu onu hranu koja te asocira na ležanje i gledanje serija. Pristaje li čips više uz gledanje Prijatelja po deseti put ili učenje? Da, i ja tako mislim.
Dakle, najbolji izbor su borovnice čije uzimanje potiče koncentraciju, tamna čokolada s visokim udjelom kakaa koja poboljšava cirkulaciju mozga i raspoloženje, orašasti plodovi poput badema, lješnjaka, oraha i ostalih koji su, uz ostale blagodati, odlični za moždane vijuge. S razlogom se nazivaju hranom za genijalce.
Voda. Uvijek imaj vode, dehidracija je veći problem od svakog ispita. Velika većina ipak najviše zahvaljuje kavi, čarobnom napitku koji zbog samo jednog sastojka – kofeina, ima sve što je potrebno. Kofein povećava koncentraciju, podiže, razbuđuje, tjera umor… No, ne pretjeruj s kavom. Sjeti se Maslowa, spavanje je, uz glad i žeđ, također primarna potreba.
Razumjeti ono što učiš
Konačno, imaš sve i apsoštrumpfno si spreman. No, kako učiti s razumijevanjem?
Čekaj me, i ja ću sigurno doći
Nemoj prekrižiti ovu ideju čim je pročitaš: otiđi kod profesora na konzultacije. U redu, sve mi je jasno, vjerujem da ti to nije najomiljeniji profesor kao ni predmet, vjerojatno bi radije dobrovoljno otišao zubaru da ti iz dosade ugrađuje plombu, ali konzultacije su upravo zbog toga i osmišljene. Rijetki su oni koji uspiju uhvatiti sve bilješke i povezati svaki dio gradiva na predavanju.
Profesor je zakonski obvezan sjediti tih nekoliko sati u svom kabinetu iščekujući nekoga (tebe, Godota, ma bilo koga) da nešto objasni, ponovi ili potvrdi. Njegova dužnost je odgovoriti na tvoje nedoumice najbolje što može, vodeći se pravilom: Ne postoje glupa pitanja!
Tko zna, možda ti konzultacije uljepšaju dan ako ti profesor objasni nešto što si smatrao neshvatljivim, kaže da zapravo moraš učiti mnogo manje gradiva nego što si planirao ili te zapamti kao osobu koja se zbilja trudila i konzultirala prije ikakve ocjene. Tu se možeš voditi za onom dobrom starom: Tko pita, ne skita.
Sam/i
Učenje s prijateljem/kolegom/random osobom s faksa može imati dva moguća ishoda, a to su katastrofa i senzacija. Vrijeme je dragocjeno, a ispitni rokovi nisu Disneyland. Moraš znati s kim imaš posla. Nitko ti ne govori da moraš napraviti audiciju kao za Supertalent, no tvoj partner in crime mora zadovoljavati ove uvjete:
Biti zainteresiran za učenje na istoj razini kao i ti, nikako manje
Ako se povedeš za njim, ubrzo ćete obojica raspravljati o tome kakvog smisla imaju ljetne čizme ili smislu života. Ako čak i dođete do važne teme, dogovorite se da ćete o njoj polemizirati nakon ispita. Važi? Važi. I više nikad nisu razgovarali o tome…
Biti zainteresiran za učenje malo više od tebe
Od ovakvog viška glava definitivno ne boli, jer motivacije i volje uvijek treba imati u izobilju, sve dok je ona na prihvatljivoj razini. Bježi od onoga koji ti glumi Hitlera i Staljina, a vjeruj onom koji te uvjerava da ćete položiti ovo ako se malo potrudite.
Što je pjesnik htio reći?
Prve dvije stavke su uspješno obavljene, imaš gradivo koje zaista trebaš naučiti i prijatelja za učenje, a ako i nemaš, nema veze. Važna je dobra volja i motivacija, a Svatko je krojač svoje sreće.
Start. Pročitaš rečenicu. Ne shvaćaš. Pročitaš ponovno. Opet ništa. Nemoj pokleknuti starim navikama i (m)učenju napamet. Nažalost, odgovor ti neće pasti s neba ili se ukazati na zidu tvoje sobe. Vrijeme je da uzmeš knjigu u ruke i pokušaš dešifrirati što ove rečenice zapravo znače, te ih objasniti svojim riječima. Ako misliš da ti treba rječnik, slobodno se njim posluži.
Ne, to nije gubljenje vremena, gubljenje vremena je gledati u zid misleći da će se pretvoriti u vrata. Shvati ovo kako god ti je srcu drago, živjele metafore!
”Vama je lako, sve imate na tom internetu, u moje vrijeme…” Da si dobio kunu svaki put kad si ovo čuo od mame/bake/rodice u petom koljenu, ne bi sad ovo ni učio nego bio na Bahamima i ispijao kokose po cijeli dan. No, oni su zapravo u pravu. Ako ti se ne da ići do knjižnice i boriti se za ovako traženu knjigu ili brisati prašinu sa svog kućnog rječnika, jednostavno ukucaj pojam ili više njih na internetu. Nakon analize, imat ćeš vlastite definicije koje su ti vrjednije nego one koje ne razumiješ. Moći ćeš o njima pisati kao i razgovarati, a to je znak da si naučio.
Sam svoj majstor
Napokon ti je gradivo jasnije, a u tebi leži kreativac?
Evo nekoliko ideja za vizualnije predočavanje gradiva:
Kartice
Izreži kartice i poleđinu označi jednom bojom za pitanja, a drugom za odgovore. Zapiši ih nekoliko i igraj ovakvu igru s prijateljem. Ako si sam, možeš izvući odgovore i iz njih pokušati oblikovati pitanje. Sve ovo zapiši na papir da poslije možeš provjeriti istinitost tvrdnji.
Grafikoni
Ako imaš mnogo vremena, spretan si u crtanju i voliš analizirati podatke… Onda su grafikoni tvoj dar s neba! Naoružaj se bojicama, ravnalom, čistim papirima, brojevima i podatcima. Ipak pripazi, grafikoni mogu izazvati ovisnost, sjeti se Marshalla iz How I met your mother. Gledat ćeš kad prođeš ispit, sad crtaj taj grafikon.
Mentalna mapa
Kako nju opisati? Uz ‘‘Stanica je osnovna jedinica građe svih živih bića”, mentalna mapa je nešto što svi najčešće zapamtimo iz osnovne škole. Ima sve što je potrebno; jednostavna je, čitljiva i laka za napraviti. Prioni na posao, mentalna mapa je jednostavna poput stanice!
Profesor Ja(kov)
Vrijeme curi, vrijeme nije iluzija, izgubio si markere, mala rođakinja ti se dočepala bojica (zaboravio si joj reći da ne dolazi), ali ne očajavaj! Nemamo svi vremena za kreativnost, zato samo napravi vlastiti ispit. Koristi sve tehnike, nekoliko pitanja na zaokruživanje, onda one na koje odgovor može biti DA ili NE, pitanja za nadopuniti i one zasigurno najdraže – objasni svoju tvrdnju. Svakako sa strane napiši rješenja koja ćeš poslije provjeriti. Da, poslije!
Bez obzira na to što si trenutno u profesorskim vodama i što si cijeli život govorio ”Eh, da sam barem profesor, ne bih bio poput ovog nego bi pustio jadnu djecu da prepisuju, kao da će im ovo ikad trebati u životu.” Lijepo od tebe, no tebi će ovo trebati. Ili da te podsjetim kako je ispao recept (M)učenje napamet? Shvaćaš, odlično, sad budi pošten prema sebi i svom konačnom postotku.
Šetnja za pamćenje
Na dobrom si putu, polako shvaćaš gradivo i znaš oblikovati rečenicu drukčijeg redoslijeda u rečenici od one u knjizi/skripti. Čestitam, osvojio si šetnju i kratku pauzu! Ako je baš nužno, provjeri mobitel, ali bolje bi bilo samo odgovoriti na podebljane poruke na Messengeru i otvoriti one vrišteće crvene krugove na Instagramu koji bodu oči.
To je sasvim dovoljno da znaš da ništa ne propuštaš jer nije ni njima ništa život zanimljiviji nego tebi. Prošeći do neke destinacije, makar ona bila aparat za kavu koja će na tvoje učenje imati efekta kojeg nećeš pronaći na Instagramu ni Snapchatu.
Been there, done that
Pokušaj povezati gradivo sa svojim dosadašnjim znanjem. Ako si imao predmet koji se nadovezuje na ovaj ili njemu sličan, utvrdi sva znanja koja su ti od njega ostala. Sigurno si imao do sad epizodu u svom školovanju kad profesor kaže da ćete to učiti iduće godine, pa iduće godine kaže da to trebate znati još od prošle godine. Ne želiš ovakve reprize, zato pronađi požutjele skripte ili zaboravljene foldere na dnu datoteka svog računala.
Ako nemaš konkretan primjer, jednostavno ga zamisli. Nakon svih ovih koraka, trebao bi biti u stanju za to. Ako ti ne ide, vjerojatno si preskočio šetnju. Vjeruj mi, prošeći, pauza je bitna bez obzira na to koliko gradiva te čeka. Upusti se u razmišljanje o primjeru svog gradiva, jednako je vrijedan kao i konkretan primjer.
Sjeti se rečenice koju je Dumbledore rekao Harryju Potteru:
“Of course it is happening inside your head, Harry, but why on earth should that mean that it is not real?”
Sretno, ljudi! Razvalite te ispite!
Foto: Jan Vašek/Pixabay;
Pripadam skupini Lucija koje preferiraju da ih se jednostavno zove Luce. U dvadesetim sam godinama i studentica kroatistike na Sveučilištu u Zadru. Oduvijek sam ju htjela upisati kako bih uživala u onome što studiram i jednog se dana bavila poslom koji ću obožavati. U slobodno vrijeme najviše volim, pogađate, čitati. Čitanje je na apsolutnom tronu svih mojih interesa koji se sastoje još i od pisanja, odlazaka u kazalište i knjižnicu, gledanja filmova, otkrivanja novih stvari, kvalitetnog druženja… Veselim se pisanju kolumni na teme o kojima studenti i učenici razmišljaju i za kojima će posegnuti ako im zatreba savjet, podsjetnik ili čista razbibriga. 🙂
Odgovori