Vjerojatno se pitate polaže li uopće itko ispit iz španjolskoga jezika na državnoj maturi? Odgovor je DA, dakako! Svatko tko je pogledao barem jednu epizodu meksičke sapunice reći će: Joj, pa znam i ja taj jezik – JO SOJ TU PADRE – i odlučit će ga polagati na maturi (i sama sam bila svjedok takvih slučajeva kao maturantica). Dragi moji, odmah na početku, to znanje nije dovoljno da biste položili državnu maturu, zato odmah razmislite je li vaše znanje pravo, ono traženo ili ipak ono sapuničarsko.
Opće informacije o ispitu iz španjolskog na državnoj maturi
Kao i svaki ispit iz stranog jezika na državnoj maturi, test se sastoji od tri dijela:
- Čitanje
- Pisanje
- Slušanje
Od svakog se pristupnika očekuje da može
- Razumjeti tekstove razine B1 prema ZEROJ-u (Zajednički europski referentni okvir za jezike)
- Napisati kraći tekst o vlastitim ili općim interesima
- Razumjeti izvorne govornike dok razgovaraju.
Ispit traje ukupno 130 minuta, odnosno 100 minuta se pišu čitanje i pisanje, a slušanje preostalih 30 minuta. U prosjeku na ispit iz španjolskoga jezika izađe između 70 i 90 srednjoškolaca godišnje, uglavnom onih koji taj jezik kasnije žele upisati i na fakultetu, ali i oni koji su ga učili kao drugi strani jezik i čini im se zanimljiv.
Literatura za ispit može biti bilo koji udžbenik koji je odobrilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Ukupan broj bodova je 80, od toga čitanje nosi 35 bodova, pisanje 20, a slušanje 25.
Savjet broj 1: Tijekom ispita najvažnije je biti smiren i pažljivo čitati sve zadatke.
Kako se pripremiti za ispit iz španjolskog na državnoj maturi?
Prvi dio ispita koji čini razumijevanje određenih tekstova i ubacivanje gramatičkih konstrukcija možda je za jednog osamnaestogodišnjaka najteži, ali, uz malo prakse i to se da riješiti. Najvažnije pravilo je ne gubiti vrijeme nad zadacima koje ne znate. Mirno krenite dalje i kad ste sve riješili, vratite se na ono što ste ostavili prazno.
Vremena imate i više nego što je potrebno, u to budite sigurni i nemojte da vas uhvati panika.
Ispiti na državnoj maturi nalik su stranim certifikatima jezika: provjerava se kompetencija razumijevanja, ne prevođenja – ne trudite se razumjeti svaku riječ u ispitu, potrebno je shvatiti kontekst i na temelju toga riješiti zadatke.
Razumijevanje teksta
U ispitnom dijelu razumijevanja postoji više vrsta zadataka: zadaci poput razumijevanja kratkoga teksta kojemu treba dati naslov (već ponuđeni) ili pak odrediti koja je tvrdnja od nekoliko ponuđenih najviše vezana za tekst. Kod ovoga tipa zadataka treba pažljivo čitati jer su upravo nijanse presudne.
Primjerice, u sljedećem zadatku:
California lleva ese nombre porque en el año 1535 la vista de lo que hoy es Baja California en México le trajo a Hernán Cortés el recuerdo de Calafia, un personaje de una narración popular española. La reina Calafia gobernaba una isla llamada California, situada cerca del Paraíso Terrenal. Sus ejércitos fueron formados sólo por mujeres. Sus armas eran de oro y, montadas en alimañas, capturaban a los hombres con el fin de mantener la especie.
Hernán Cortés le dio nombre a California:
A) en honor a las mujeres que la habitaban.
B) según una historia tradicional.
C) en memoria de una reina española.
Točan je odgovor B jer se nigdje, vezano za ime, ne spominju žene u množini već samo jedna – Calafia. Također, nigdje ne piše da je upravo zbog kraljice Kaliforniji dano to ime nego da je Cortésa mjesto podsjetilo na Calafiju stoga samo odgovor B može biti točan.
Gramatika
Što se gramatike tiče, pristupnicima najveći problem može biti konjunktiv (špa. subjuntivo) s obzirom na to da ne postoji u hrvatskom jeziku. Najjednostavnije pravilo i
Savjet broj 2: konjunktiv se upotrebljava u rečenicama kada želite nekome nešto čestitati ili zaželjeti.
Za one nerealne i neostvarene situacije koje želite navesti koristit ćete neki od oblika konjunktiva u prošlosti.
Slušni dio ispita
Za slušni dio možete se pripremiti na vrlo zanimljiv način. Primjerice, pustite Despacito kojega sigurno obožavate ili bilo koju drugu pjesmu, pronađite tekst pjesme i zalijepite u Word, ali izbrišite neke riječi. Najbolje bi bilo da vam to napravi netko drugi kako ne biste varali.
Savjet koji možda zlata vrijedi (odnosno broj 3): Neka pjesma bude čak i vama nepoznata, tako tekst nećete imati negdje u glavi. Nemojte nikako probati rješavati Shakirine pjesme. Ona guta slova i riječi dok pjeva i možete samo pasti u depresiju jer njezine tekstove ne shvaćate na prvu. Takvog govornika sigurno vam neće pustiti na slušnom ispitu.
Savjetujem (već smo na savjetu broj 4) pjesme poput La descarada, Coleccionista de canciones, Un año, Contigo hasta el final i slične.
Uz današnju tehnologiju možete pronaći online kanal s vijestima ili zabavnim programom te hvatati riječi koje čujete kako bi kasnije potražili njihovo značenje. Kasnije, tu vijest prepričajte na glas sami sebi – iako na maturi nema usmenoga ispita – vjerujte, čut ćete prije greške, ako rečenicu kažete na glas, nego ju sročite u sebi.
Kratki videozapisi ( špa. cortometraje) odličan su izbor za vježbu slušanja poput 10 minutos koji će vas oboriti s nogu! Ne trebam spomenuti da su emisije poput Tu cara me suena ili La voz odlične za ponavljanje netom prije ispita.
Sad smo već na savjetu broj 5: ne očajavajte ako su vam spomenute stvari preteške na početku, uho treba navikavati na strani jezik, sjetite se samo koliko vam je trebalo da usavršite engleski (to je većini prvi strani jezik).
Pisanje
Kad ste sve to lijepo pogledali i poslušali, napišite što ste vidjeli, opišite prostoriju, navedite što vam se svidjelo, a što nije. Zamislite sebe u nekoj od tih situacija, napravite si probni ispit pisanja i navedite što biste vi napravili u svakoj pojedinoj situaciji. I sama sam 2012. gpdine (još je matura bila mlada, a i ja) trebala opisati svoju najveću neugodnu situaciju u životu. Vjerujte, nije bilo lako tada takvo nešto izmisliti zato probno napišite barem 3 ili 4 sastavka jer ćete u svaku temu moći ubaciti neke fraze koje se ponavljaju.
Zamolite nekoga vrsnog poznavatelja španjolskoga jezika da vam tekstove ispravi (prijatelja koji zna možda kao i vi, ali će uočiti neke greške, profesoricu ili studenta kojem će to biti zanimacija – barem je danas preko Fejsa sve dostupno). Možda možete i sami ispraviti (što ne preporučujem), ali onda to napravite hladne glave, kad je prošlo par dana.
Kada je potrebno početi s pripremama za ispit?
Početak priprema za svakoga je individualan. Kada sam i sama bila maturant, krenula sam s pripremama iz hrvatskoga jezika već u listopadu, iako sam bila odlikaš koji nikada nije imao problema s tim predmetom. Što se može, veliki sam paničar, pa sam odlučila igrati na sigurno. S matematikom sam pak počela puno kasnije, tek u veljači jer sam smatrala da za nižu razinu ne treba neka velika priprema (i tu sam bila odlikaš i nešto sigurnija u sebe). Nije kasno početi ni u travnju, ako smatrate da možete savladati gradivo u kratkom roku. Ipak, moja je preporuka krenuti što prije kako na ispitu ne bi bilo problema.
Bez panike i samo hrabro jer sreća prati upravo takve, a Španjolci bi rekli: ¡suerte y éxito!
Foto: sgrunden/Pixabay
Magistra španjolskog jezika i povijesti umjetnosti koja voli čitati, provoditi vrijeme s prijateljima, a najdraža joj je aktivnost putovanje. U slobodno vrijeme gleda filmove, posebice meksičke i europske te obilazi muzeje i izložbe. Mjesto njezine relaksacije i bijega od stvarnosti je bilo koja uvala uz more. Pozitvna je i otvorena osoba koja voli i eksprimentirati u kuhinji kao svaki pravi gurman.
Odgovori