• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Obrazovanje.hr

Optimiziramo znanje!

  • Naslovnica
  • Kratak sadržaj
  • O nama

Onomatopeja

Autor: Obrazovanje.hr, Objavljeno: 30.05.2025.

Onomatopeja predstavlja stilsku figuru koja se koristi u književnosti kako bi se izrazila fonetička reprezentacija zvukova u prirodi, okolini ili ljudskim radnjama. U ovom članku istražujemo koncept onomatopeje, njenu povijest, upotrebu u različitim vrstama književnosti te njezin utjecaj na iskustvo čitatelja.

  • Što je onomatopeja?
  • Povijest
  • Vrsta onomatopeje
  • Onomatopeja u svjetskoj književnosti
  • Onomatopeja u hrvatskoj književnosti
  • Kartica za ponavljanje

Što je onomatopeja?

Onomatopeja (od grčkih riječi “onoma” – ime i “poiein” – činiti) označava stilsku figuru koja imitira zvukove iz stvarnog svijeta kroz riječi. Njihov cilj je prenijeti doživljaj zvuka iz okoline na čitatelja, čime se postiže dojmljiviji i realističniji prikaz situacija ili likova.

Povijest

Prvi primjeri onomatopeje sežu unatrag u drevne civilizacije, gdje su se koristile u usmenoj narodnoj književnosti, epovima i pjesmama. S vremenom, onomatopeja je stekla popularnost u pisanoj formi, posebno u poeziji. Značajni primjeri uključuju radove Edgara Allana Poea, Lewisa Carrolla i Jamesa Joycea, koji su uspješno koristili onomatopeju kako bi obogatili svoje tekstove.

Vrsta onomatopeje

U hrvatskoj književnosti kao i u drugim književnim tradicijama, postoje različite vrste onomatopeje koje se koriste kako bi se oponašali zvukovi ili kako bi se stvorio određeni efekt ili atmosfera. Evo nekoliko primjera:

Zvukovi prirode: onomatopeja se često koristi kako bi se oponašali zvukovi prirode poput šuštanje lišća (“šuškanje”), kapljanje vode (“kap kap kap) ili šum valova (“šumiti”).

Zvukovi životinja: koriste se za oponašanje zvukova životinja kao što su lajanje pasa (“vau-vau”), zujanje pčela (“Bzzz”), mjaukanje mačaka (“mjau-mjau”), režanje lavova (“r-r-r”) ili klokotanje kokoši (“kukuriku”).

Zvukovi predmeta ili aktivnosti: koriste se za oponašanje zvukova predmeta ili aktivnosti sradi stvaranja atmosfere ili ilustriranja scene. Na primjer, zvuk kuckanja po klaviru (“tup-tup-tup”), zvuk otvaranja vrata (“škrip”), eksplozija (“bum”), itd.

Zvukovi ljudskih aktivnosti: koriste se za oponašanje zvukova koje proizvode ljudske aktivnosti poput smijeha (“haha”), plakanja (“jauk”), kašljanja (“kašalj”), kihanja (“apsću”).

Onomatopeja u svjetskoj književnosti

Onomatopeja se može pronaći u različitim vrstama svjetske književnosti, uključujući poeziju, prozu, stripove i dramske tekstove. Neki česti primjeri onomatopeja uključuju “kuku” (kukavica), “bang” (pucanj) i “murmur” (šapat). U poeziji, onomatopeja često služi kako bi se postigao ritam i melodičnost, dok u prozi pridonosi stvaranju atmosfere i emocionalnom kontekstu. U stripovima, onomatopeja je ključna za prenošenje zvukova i radnji te doprinosi dinamičnosti vizualnog medija.

Primjerice, u romanu “Ubiti pticu rugalicu” Harper Lee koristi onomatopeju kako bi opisala zvukove prirode u južnom američkom ruralnom okruženju. Čitatelji mogu zamisliti cvrkutanje ptica ili zvuk šuštanja lišća dok junaci istražuju svijet oko sebe.

U drugim književnim djelima, poput poezije, onomatopeja igra ključnu ulogu u stvaranju ritma i melodije. Primjerice, u haiku poeziji japanske književnosti, onomatopeja se često koristi kako bi se oponašali zvukovi prirode poput kiše koja “pljušti” ili vjetra koji “šušti” kroz granje.

Dramska književnost također koristi onomatopeju kako bi stvorila dinamičnost na sceni. William Shakespeare, u svom dramskom opusu, često koristi onomatopeju da bi istaknuo zvukove poput borbe mačeva ili udarca groma, dodajući tako dramatičnost i intenzitet svojim djelima.

Narodna književnost također obiluje onomatopejom. U narodnim pričama i poslovicama širom svijeta, onomatopeja se često koristi kako bi se oživjela priča ili dodala humor. Primjerice, u afričkim narodnim pričama, zvukovi životinja poput lavova koji “riču” ili ptica koje “cvrkuću” često se oponašaju kroz onomatopeju, dodajući autentičnost i živopisnost pričama.

Primjeri:

“Pomislio sam da čujem glas kako viče ‘Ne spavaj više!” – William Shakespeare, Macbeth

“Stara bara, žaba skače unutra, špljusk!” – Matsuo Basho, Haiku

Onomatopeja u hrvatskoj književnosti

U hrvatskoj književnosti, onomatopeja ima dugu tradiciju i koristi se u različitim vrstama književnih djela, uključujući poeziju, prozu, drame i dječju književnost. Onomatopeja u hrvatskoj književnosti pridonosi stvaranju atmosfere, ritma, melodičnosti i emocionalnog konteksta te omogućuje čitateljima da se dublje povežu s radnjom i likovima.

Primjeri onomatopeje u hrvatskoj poeziji možemo pronaći u djelima pjesnika poput Antuna Gustava Matoša, Dobriše Cesarića, Tina Ujevića, Dragutina Tadijanovića i Grigora Viteza. U njihovim stihovima, onomatopeja obogaćuje zvukovnu dimenziju poezije te ističe značaj zvukova prirode, urbanog okoliša ili ljudskih radnji.

U hrvatskoj prozi, onomatopeja se koristi kako bi se dočarali zvukovi i atmosfera te kako bi se stvorile živopisne i realistične slike u čitateljevom umu. Primjeri onomatopeje mogu se pronaći u djelima pisaca poput Miroslava Krleže, Ivane Brlić-Mažuranić, Ranka Marinkovića i Slavenke Drakulić.

Primjeri:

“Tlap, tlap, tlap” – onomatopeja za zvuk konjskih kopita, koju možemo pronaći u brojnim djelima, poput “Gričke vještice” Marije Jurić Zagorke.

“Kva, kva” – onomatopeja za zvuk žabljeg kreketanja, koju možemo pronaći u “Jazavcu pred sudom” Ivane Brlić-Mažuranić.

“Briznula je kap” – onomatopeja za zvuk kapljice vode koja pada, koju možemo pronaći u “Gorskom vijencu” Petra Preradovića.

“Glu, glu, glu” – onomatopeja za zvuk gutanja, koju možemo pronaći u “Prosjacima i sinovima” Ivana Raosa.

“Čiča, čiča, čiča” – onomatopeja za zvuk zrikavca, koju možemo pronaći u “Seljačkoj buni” Augusta Šenoe.

Kartica za ponavljanje

Definicija: Onomatopeja je stilistička figura koja se koristi u književnosti kako bi se izrazila fonetička reprezentacija zvukova u prirodi, okolini ili ljudskim radnjama.

Povijest: Onomatopeja seže unatrag u drevne civilizacije, koristeći se u usmenoj narodnoj književnosti, epovima i pjesmama. Popularizirala se u pisanoj formi, osobito u poeziji, primjerice u djelima Edgara Allana Poea, Lewisa Carrolla i Jamesa Joycea.

Vrste onomatopeje

Postoje različite vrste onomatopeje, uključujući zvukove prirode, životinja, predmeta/aktivnosti te ljudskih aktivnosti.

Primjeri u svjetskoj književnosti

William Shakespeare, “Macbeth”: “Pomislio sam da čujem glas kako viče ‘Ne spavaj više!”

Matsuo Basho, Haiku: “Stara bara, žaba skače unutra, špljusk!”

Primjeri u hrvatskoj književnosti

Marija Jurić Zagorka, “Grička vještica”: “Tlap, tlap, tlap”

Ivana Brlić-Mažuranić, “Jazavac pred sudom”: “Kva, kva”

August Šenoa, “Seljačka buna”: “Čiča, čiča, čiča”

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Primarni stupac

Kolumnisti

  • Lucija Petrić
  • Rafaela Tassotti

Novo

Onomatopeja

Autori koje smo izbacili iz školskih udžbenika

Matemaričke igre na Dan i noć na PMF-u

Marija Jurić Zagorka: Krv, tinta i vještice

Kako napisati lektiru

Iz velegradskog podzemlja

Voda

Tena

Aforizam

Romeo i Julija

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Obrazovanje.hr

Obrazovanje.hr pruža najbolje, javno dostupne, obrazovne resurse za učenike, studente, učitelje i profesore u bilo kojem obliku, a koji se mogu koristiti kod kuće ili u školi.

  • Bajke.hr
  • Biografija.com
  • Književnost.hr
  • Lektire.hr
  • Molitva.hr
  • Poezija.hr

Copyright © 2019.–2025. Informativka d.o.o. Sva prava pridržana.