Kako bi pravilno napisali lektiru, potrebno je znati kako knjigu čitati i što zapisivati tijekom čitanja kako bi se kasnije lektira napisala što bolje i lakše.
Jako je važno paziti što nastavnik očekuje od vas. Možda on uopće ne traži ono što vi mislite da traži. Pa obratite pažnju i na to.
Preporučuje se da se knjiga čita na mirnom i tihom mjestu sjedeći za stolom kako bi koncentracija uvijek bila dobra. Dakle, da bi dobro i kvalitetno napisali lektiru, sjednite za stol i osim knjige, uzmite bilježnicu u koju ćete zapisivati sve što je bitno tijekom čitanja lektire.
Prije samog čitanja, zapišite u bilježnicu naslov knjige te ime autora. Uz to, odmah zapišite i podatke o knjizi, odnosno naziv nakladničke kuće, mjesto tiskanja knjige i godinu tiskanja te ime prevoditelja ako je knjiga prevedena.
Slijedi bilješka o autoru djela. Ovdje je važno napisati najzanimljivije događaje iz života autora te njegova najpoznatija djela.
Tijekom cijelog čitanja zapisujte zapažanja o djelu, što vam se sviđa, a što ne i sve ono što je bitno, iskače ili je na neki način zanimljivo za djelo. Usredotočite se na likove, posebice ako se radi o romanu. Napišite što mislite o njihovim postupcima i koje osjećaje oni u vama donose. Zapišite što osjećate, svoje misli i asocijacije, sve ono što vas se posebno dojmilo, bilo da se radi o osjećajima oduševljenja ili tuge i ogorčenja.
Radnju lektire možete usporediti i s nekim događajem iz svakodnevnog života, bilo da se radi o aktulanom događaju ili događaju koji se dogodio davno prije. Također, možete se koristiti i citatima. Oni su bitni kako bi analize dobile vjerodostojnost. Njima se ističe neki događaj, opis lika ili lijepe riječi. Sve ovo, zapisuje se tijekom čitanja knjige, nikada na kraju. Iz toga možemo kasnije napisati svoj komentar o djelu.
S druge strane, doživljaj djela pišemo na kraju, kada je cijela knjiga pročitana. Tada u par rečenica iznesemo interpretaciju djela i zašto nas se djelo dojmilo. Služite se samo svojim mišljenjem, bez nepotrebnih fraza i citata iz knjige. Ovaj dio je vaš osobni pogled na djelo i vaše mišljenje o djelu pa se time i vodite. Nakon toga napišite ideju djelu. U ideji je važno iznijeti glavnu misao ili temu djela.
Nabrojite sve glavne i sporedne likove te analizirajte one glavne. Uz detaljnu analizu, dobro je zapisati i par citata koji likove opisuju.
Za svaku lektiru su od velike važnosti fabula i kompozicija djela. U fabuli sažeto napišite glavna događanja u djelu i to onako kako su se dogodila vremenskim slijedom. Za fabulu je dovoljno da bude napisana do 20 rečenica. Slijedi kompozicija djela koja se sastoji od uvoda, zapleta, razvoja radnje, vrhunca i raspleta.
Uvod – početak radnje
Zaplet – glavni događaj koji određuje cijelu radnju
Razvoj radnje – sve ono što se događa između zapleta i raspleta
Vrhunac – ono što se može izdvojiti kao najviše točka radnje
Rasplet – završetak radnje
Tijekom čitanja važno je zapisati i sve o jeziku i stilu. Dakle, karakteristike jezika i stila u djelu s citatima iz djela. Nabrojite stilska sredstva koja su se koristila u djelu i redom ih imenujte.
Vodeći se ovim točkama tijekom čitanja, lektiru ćete napisati lako i kvalitetno. Ne preskačite točke, pogotovo ako se radi o opsežnijim romanima s velikim brojem događaja jer će vam nakon čitanja lektire biti teško pronaći potrebne informacije u knjizi.
Izvor: Lektire.hr
Odgovori